Založ si blog

Cigáni traste sa, alebo Kaliňákova šibačka. . .

Veľkonočné sviatky tento rok skôr pripomínali Vianoce. Chladné počasie so snehovými prehánkami asi nikoho nepotešilo. Pre niekoho dôvod na to, aby mu to pokazilo dojem zo sviatkov oslavy príchodu jari.

Pre Rómov z obce Vrbnica začali tieto sviatky teda veru veľmi netradične. Na zelený štvrtok vtrhli do ich osady „zelení mužíčkovia“, ktorí však namiesto ponuky na tablet zadarmo, ukázali miestnym Rómom, ako vyzerá policajná brutalita v praxi. Akcia 100, tak nazvali svoje besnenie v miestnej osade. Vraj pátrali po hľadaných osobách. Nevedel som, že pátranie je vlastne synonymom pre bitie obuškom, päsťami, kopance a iné darčeky pre miestnych Rómov. Ani jeden občan nekládol odpor ani nijako inak neohrozoval políciu pri pátraní po hľadaných osobách. Namiesto toho, aby policajti postupne legitimovali občanov Vrbnice a tak zistili či niekto z nich je medzi tými po ktorých bolo vyhlásené pátranie, im polícia vtrhla do príbytkov. Rozkopli dvere a na koho naďabili ten dostal poriadnu bitku. Nikto nebol v bezpečí, mladí, starí, všetci zakúsili, ako naša polícia nás chráni a slúži občanom. Ako by vám bolo, keby vám bez varovania vykopli dvere a začali by vás mlátiť pred vašimi deťmi?  Policajtov nezaujímali občianske preukazy na nič sa nepýtali. Ich jediným cieľom bolo v prvom rade poriadne si udrieť,  veď cigáni si aj tak nič iné nezaslúžia. Vrbnický starosta Jaroslav Tokár si myslel, že ako starosta obce môže tomuto konaniu zabrániť. Veľmi sa mýlil, čo mu jeden z policajtov patrične vulgárne vysvetlil. Jediné čoho sa mu dostalo ako verejnému činiteľovi bola arogancia a hrubé osočovanie. Keby nebol v spoločnosti policajného špecialistu z Trhovišťa stal by sa aj on obeťou policajného násilia. V akej krajine to žijeme? Pýtajú sa vrbnickí občania, a so slzami v očiach rozprávajú o tom, ako sa stali obeťami bezuzdného násilia. Ja sa pýtam s nimi. Ako je to možné v krajine, ktorá sa tvári, ako bašta demokracie, kde zo strany štátnych orgánov nemôže dochádzať k porušovaniu ľudských práv? Ako je možné, že podobné policajné razie sa konajú výhradne v rómskych osadách? Ale s rasizmom to určite nič spoločné nemá, veď na Slovensku rasizmus neexistuje. To je len cigánsky výmysel… Rovnaká reakcia zaznela aj od policajných šéfov z Michaloviec a Košíc, ktorí svätosväte prisahajú na svoju policajnú česť, že k použitiu donucovacích prostriedkov nedošlo. Je teda logické a jednoznačné, že modriny, podliatiny od obuškov a kopancov si Rómovia spôsobili sami, aby tak pošpinili dobré meno slovenskej polície. FUJ HANBA IM!!! Podobne sa v nedávnej minulosti zachovali aj Rómovia z Moldavy nad Bodvou, ktorí si tiež takto spôsobili zranenia sami, lebo polícia ani v ich prípade neporušila zákon. To, že im vtrhli do obydlí všetko zničili a zbili každého koho mohli a osadu preventívne vystriekali slzným plynom, bola bežná prax polície. K tomuto hrdinskému činu im osobne prišli zablahoželať minister vnútra R. Kaliňák a premiér R. Fico. Dúfam, že naši mocipáni aj túto akciu vo Vrbnici patrične ocenia, možno niektorých policajtov aj vyznamenajú za boj voči cigánskej svoloči…

Nuž, ale dosť bolo irónie. Policajné násilie vo Vrbnici by malo byť riadne vyšetrené a vinníci by mali byť okamžite prepustení z radov polície a postavení pred súd. Tak by sa postupovalo v právnom štáte, ktorý si skutočné ctí a dodržiava ľudské práva a zásady demokracie. Bohužiaľ na Slovensku sa tohto nikdy nedočkáme. Jediná, ktorá našla odvahu odsúdiť policajnú brutalitu v Moldave nad Bodvou bola ombudsmanka J. Dubovcova. Všetci si pamätáme, akej reakcie sa jej dostalo od vládneho Smeru. Dehonestovanie ombudsmanky, vyhrážanie sa tým, že ju presťahujú na východ Slovenska a podobné nevyberané útoky boli odpoveďou na správu Verejného ochrancu práv. Hanebné a chrapúnske chovanie, nijako inak to nemôžem pomenovať. Veď stav našej demokracie dobre dokumentuje nezáujem poslancov NR SR, ktorí absolútne ignorovali správu o stave ochrany ľudských práv na Slovensku. Ako dopadne vyšetrovanie inšpekcie ministerstva vnútra ohľadne policajnej akcie vo Vrbnici? Asi nebudem musieť byť jasnovidec, aby som si mohol dovoliť napísať, že policajti, ktorí budú vyšetrovať policajtov prídu na to, že sú nevinní a nič sa vlastne nestalo. Vrana, vrane oči nevykole…

Zbití a ponížení ľudia z Vrbnice sa spravodlivosti nedovolajú. Splnomocnenec P. Pollák síce osadu navštívil a niečo k tomu opatrne povedal, ale mám pocit, že tak ako pri podobnom prípade v Moldave nad Bodvou aj teraz bude poslušne slúžiť svojím pánom a opäť to zahrá do prázdna. Opäť sa tu núkajú otázky na ktoré by nám mal minimálne odpovedať minister vnútra. Ako je možné, že ani teraz polícia nerobila z tohto zásahu video, alebo audio záznam, ktorý by jasne dokázal či policajti porušili zákon, alebo nie? Argument o chýbajúcej technike je len výstrelom naslepo, lebo práve po incidente v Moldave nad Bodvou malo polícii záležať na tom, aby predišla akýmkoľvek podobným pochybnostiam!!! Prečo sa podobné razie dejú iba v rómskych osadách? Prečo neboli do tejto akcie zapojení aj policajní špecialisti z Trhovišťa, ktorí s touto komunitou pracujú a poznajú ju? Ako je možné, že polícia a ministerstvo vnútra ignoruje jasné dôkazy o násilí na vrbnických Rómoch, ktoré je doložené lekárskymi správami a je zachytené aj v reportáži ROMED? Núka sa tu porovnanie postupu orgánov činných v trestnom konaní napríklad pri prípade policajného násilia, ktorého sa dopustil p. Ľ. Tiefenbach. Pritom miera ujmy poškodenej v tomto prípade sa nedá ani len z časti porovnať s ujmou vrbnických Rómov. Tu nedošlo k použitou obušku či úderov päsťou a predsa p. Tiefenbach bol ihneď vzatý do vyšetrovacej väzby a v leopoldovskej väznici čaká, kedy  bude postavený pred súd. Ako je možný takýto diametrálne odlišný postup? Aj táto kauza dokazuje, aká je situácia a postavenie Rómov v tejto spoločnosti. Bohužiaľ Rómovia sú v tejto krajine občanmi tretej kategórie. Aj zvieratá majú viac práv a sú viac chránené, ako Rómovia. Keby niekto takéto násilie použil proti psovi, tak by bol trestne stíhaný. Keďže boli zbití a ponížení iba Rómovia, nič sa nedeje a nikto nie je vinný…

 

Braňo Oláh.

Cigáni v ofsajde. ..

01.10.2017

Svet sa točí v šialenom tanci, hurikány v Karibiku a na Floride zničili všetko čo im stálo v ceste. Portoriko zostalo úplne v troskách, takže ľudia, ktorí potrebujú dialýzu umierajú lebo viac »

Kedy začnú Cigáni robiť?

21.01.2017

Je po sviatkoch a život sa už dostal do bežných koľají. Ľudia sa po vianočnom opojení opäť prebúdzajú do nie práve najružovejšej reality. Nízke mzdy, vysoké dlhy, nedostupné bývanie viac »

Premiér, Kotleba. . .

11.12.2016

Zasadnutie SMERU – SD v Prešove prinieslo víťazstvo Róberta Fica, ktorý aj v nasledujúcom období bude viesť lídra slovenskej politickej scény. Prejav premiéra sa síce niesol v optimistickom viac »

Norbert Kurilla.

Výrazné zvýšenie teploty by ohrozilo aj Slovensko

18.12.2018 13:00

Možnosť extrémneho oteplenia planéty, pred ktorým varujú vedci, by viedla k zásadnej zmene fungovania života aj na Slovensku. Poukázal na to Norbert Kurilla.

Orbán

Orbán sa doma vyhol protestom, demonštranti ho čakajú vo Viedni, tvrdí denník Népszava

18.12.2018 12:53

Séria protestov v Budapešti sa začala minulú stredu.

Rušeň, Vectron, ZSSK

Miesta vo vlakoch v týchto dňoch sa rýchlo míňajú, železnice posilňujú spoje

18.12.2018 12:12

Vypravené budú 4 mimoriadne rýchliky a 29 posilových vlakov.

Karol Mitrík, NKÚ

SAV víta názor, že je potrebná legislatívna úprava transformácie ústavov

18.12.2018 12:10

Ústavy by mohli byť transformované na verejné výskumné inštitúcie bez prerušenia kontinuity právnych vzťahov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 204431x
Priemerná čítanosť článkov: 4444x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy